Koniec Windows 7

Windows 7

14 stycznia 2020 nastąpił koniec Windows 7, co to oznacza w praktyce?

Komputer z Windows 7 nie przestanie nagle działać. Przeciwnie - będzie nadal działał, jak zawsze. Nie będzie on jednak już aktualizowany ani wspierany, a posiadane programy (jeden po drugim) z czasem odmówią posłuszeństwa.

Koniec wsparcia oznacza też, że Microsoft przestaje się interesować zgodnością Windowsa 7 z nowymi podzespołami czy usługami cyfrowymi, przez co jest duże prawdopodobieństwa, że zakupiony sprzęt lub usługa nie będą po prostu działać z Windows 7.

Bezpieczeństwo komputera

Bezpieczeństwo

Brak aktualizacji spowoduje, że system będzie dziurawy jak ser szwajcarski, przez co korzystanie z Internetu przy jego pomoc będzie bardzo niebezpieczne. Mogą pojawić się też problemy ze stabilnością systemu.

Jeśli planujesz przy pomocy tego komputera wchodzić do banku, na allegro lub używać kart płatniczych, to koniecznie zmień system operacyjny. Rozważ zainstalowanie na swoim komputerze Windows 10 (można go ustawić tak by wyglądał i zachowywał się jak Windows 7) lub Linux.

Windows czy Linux

Nie musisz kupować nowego komputera, zainstaluj tylko nowszy system.

Wymagania sprzętowe są praktycznie takie same dla Windows 7 i Windows 10, zatem jeśli "siódemka" działała na Twoim komputerze to i "dziesiątka" (z kilkoma wyjątkami) będzie też na nim działała.

Możesz też zainstalować bezpieczniejszy system operacyjny: Linux (np. Mint) - w dzisiejszych czasach nie ma się czego bać - jest on niezwykle intuicyjny i łatwy w obsłudze. Można go ustawić tak, by wyglądał jak Windows 7 (albo Mac lub dowolny inny) i na pewno będzie działał jeszcze wiele lat na każdym komputerze, nawet tam gdzie nie uruchomi się Windows 10.

Kopia bezpieczeństwa

Zabezpiecz swoje dane!

Posiadanie kopii swoich danych na innym dysku to zawsze na prawdę bardzo dobry pomysł.

Jeśli zamierzasz zainstalować nowy system to najpierw koniecznie zrób kopię wszystkich swoich danych, najlepiej obraz całego dysku. My zawsze robimy to dla klienta i nie zliczę ile razy było to potrzebne.

Ważne: przechowywanie kopii danych na dysku wbudowanym w komputer nie jest bezpieczne! Przechowuj kopię bezpieczeństwa na dysku zewnętrznym (np. USB, lub chociaż w chmurze).

Bezpieczny Komputer

Zrób to - nie ma sensu ryzykować.

Zmiana systemu operacyjnego to nie taka skomplikowana operacja. Jeśli zrobiłeś kopię danych to nie masz się czego bać. Zarówno w Windows 10 jak i Linux Mint praktycznie wszystkie sterowniki same się zainstalują - Ty nie musisz nic robić.

Oczywiście - jeśli napotkałeś na trudności, nie masz czasu lub po prostu nie czujesz się na siłach by zainstalować nowy system samodzielnie, to jak najbardziej możesz się z nami skontaktować - z chęcią pomożemy, ale na prawdę zachęcamy do samodzielnej próby - jeśli zrobisz kopię dysku (lub przynajmniej kluczowych danych), to na pewno sam sobie poradzisz!

Powodzenia! 🙂